Nowe Fordy C-MAX i Grand 
C-MAX

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nowe Fordy C-MAX i Grand 
C-MAX
Bardziej inteligentne i stylowe nowe Fordy C-MAX i Grand 
C-MAX oferują rodzinom wyższy komfort podróżowania 
i wyższą jakość wykończenia.

  • Nowe, stylowe Fordy C-MAX i Grand C-MAX oferują niższe zużycie paliwa, zaawansowane technologie oraz nowe, inteligentne rozwiązania transportowe.
  • Nowy Ford C-MAX odznacza się elegancką stylizacją nadwozia z charakterystycznym dla Forda przednim pasem oraz pieczołowicie wykończonym wnętrzem .
  • W ofercie dostępne są drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo oraz technologia wspomagająca parkowanie prostopadłe; unowocześniony system aktywnego hamowania Active City Stop działa do prędkości 50 km/h.
  • W gamie jednostek napędowych przeznaczonych na rynki europejskie znalazły się nowe silniki 1,5 l. EcoBoost i 1,5 l. TDCi; Diesel 1,5 l. ECOnetic emitujący 99 gramów CO2 na kilometr oferowany po raz pierwszy w Fordzie C-MAX.
  • Nowy Ford C-MAX i nowy Ford Grand C-MAX oferują wyższy komfort i lepsze właściwości jezdne.

Fordy C-MAX i Grand C-MAX, odznaczające się elegancką stylizacją nadwozia, pieczołowicie wykończonym wnętrzem, oferującym przemyślane rozwiązania transportowe, 
a także bardziej oszczędnymi i ekologicznymi silnikami.
Ponadto, pięciomiejscowy Ford C-MAX oraz siedmiomiejscowy Ford Grand C-MAX zaoferują nabywcom wyższy komfort podróżowania, wyższą jakość wykończenia oraz nowe, zaawansowane technologie, w tym zaawansowany system komunikacji SYNC 2. Nowe modele pojawią się na rynku w pierwszej połowie 2015 roku.

Wszechstronny, komfortowy, sportowy i stylowy

Klienci nadal mają do wyboru wersję pięciomiejscową C-MAX oraz siedmiomiejscową Grand 
C-MAX, która została wyposażona w opracowane przez Forda innowacyjne, podwójne drzwi przesuwne, a także specjalną konstrukcję siedzeń ułatwiającą zajmowanie miejsca 
i pozwalającą uzyskać większą przestrzeń w funkcjonalnej kabinie pasażerskiej.

Rodzina Forda C-MAX została zmodernizowana z uwzględnieniem założeń globalnej strategii stylizacyjnej „One Ford”, a w ofercie znalazły się nowe kolory nadwozia, jak czerwony Red Rush czy stylowy, brązowo-szary odcień Caribou. Z przodu wzrok przykuwa elegancki przedni pas 
z typową dla Forda trapezoidalną osłoną chłodnicy. Zmodernizowana maska silnika ma płynną, niczym niezakłóconą powierzchnię dzięki przeniesieniu dysz spryskiwacza na podszybie.

Podobnie, jak w przypadku nowego Forda Focusa, w kwestii projektu wnętrza nowych Fordów C-MAX i Grand C-MAX, styliści Firmy uwzględnili opinie klientów, tworząc bardziej intuicyjny 
w obsłudze projekt deski rozdzielczej z mniejszą liczbą przycisków i przełączników. Nowa, satynowa tapicerka w czarnym kolorze oraz chromowane detale tworzą bardziej nowoczesny wygląd. Poszczególne funkcje są teraz łatwiejsze w obsłudze - na przykład panel klimatyzacji otrzymał przyciski, które łatwiej rozpoznać i odróżnić od siebie.

Nowy schowek w centralnej konsoli oferuje większą pojemność i jest wyposażony w nowy, przesuwany podłokietnik. Zmieszczą się w nim butelki i kubki o różnych kształtach, przy czym jednocześnie można w nim umieścić butelkę o pojemności 1 litra i 0,4-litrowy kubek. Z kolei otwierany schowek przed pasażerem daje lepszy dostęp do zgromadzonych w nim przedmiotów. W górnej części deski rozdzielczej znajduje się bardziej pojemy schowek ze zintegrowanym wejściem USB, dzięki któremu podróżujący będą mogli naładować swoje przenośne urządzenia elektroniczne.

Dodatkowo, wszystkie wersje Fordów C-MAX i Grand C-MAX będą oferowane z tapicerką 
o wyższej jakości, a także podgrzewaną kierownicą, listwami progowymi oraz punktami mocowania siatki bagażowej zlokalizowanymi za pierwszym i drugim rzędem siedzeń.

Nabywcy nowych modeli mogę się również cieszyć wyższym komfortem akustycznym podczas jazdy, co jest zasługą grubszych bocznych szyb oraz lepiej absorbujących uszczelek umieszczonych wokół pokrywy bagażnika oraz lusterka wstecznego. Hałas jednostki napędowej ograniczono poprzez zastosowanie w komorze silnika osłony cieplnej wypełnionej materiałem wygłuszającym, natomiast modele z silnikami Diesel są wyposażone w dodatkowe uszczelki, które lepiej absorbują wibracje.

Podczas pracy przy dużym obciążeniu jednostki napędowej, wszelkie drgania są niwelowane przez zmodernizowane dwumasowe koło zamachowe, a nowe punkty mocowania silnika zapewniają wyższy komfort eksploatacji podczas działania układu AutoStart-Stop. Wibracje pochodzące z zewnątrz są natomiast izolowane przez sztywniejsze i odpowiednio zoptymalizowane obręcze aluminiowe kół.

„Chcemy zaoferować klientom bardziej przejrzyste i intuicyjne w obsłudze wnętrze we wszystkich naszych modelach, a Ford C-MAX jest ostatnim przykładem realizacji naszego nowego programu gruntownej modernizacji,” powiedział Joel Piaskowski, dyrektor ds. designu, Ford of Europe. „Nowy Ford C-MAX został poddany wielu zmianom, dzięki którym stał się bardziej komfortowy i praktyczny, zachowujący tym samym najlepsze właściwości jezdne 
w klasie.”

Czujny
Nowy Ford C-MAX jest wyposażony w zaawansowane technologie firmy Ford, które pomagają kierowcom uniknąć kolizji lub złagodzić jej skutki, a także uchronić auto przed otarciami 
i wgnieceniami powstałymi podczas manewrowania na parkingach.

Opracowany przez Forda system wspomagający parkowanie równoległe Active Park Assist potrafi sam wyszukać odpowiednie miejsce parkingowe i automatycznie zaparkować w nim pojazd - kierowca musi jedynie operować pedałami gazu i hamulca. Dzięki dwóm dodatkowym czujnikom montowanym w tylnej części Fordów CMAX i Grand C-MAX nowa technologia Perpendicular Parking wspomaga dodatkowo parkowanie prostopadłe.

Dodatkowe czujniki wykorzystywane są również przez dwa systemy wspomagające kierowcę podczas wyjazdu z parkingu:

System Cross Traffic Alert ostrzega kierowcę podczas wyjazdu tyłem z parkingu przed innymi pojazdami, które mogą nadjechać z poprzecznego kierunku. System wykorzystuje radar o zasięgu do 40 metrów i emituje trzy różne ostrzeżenia dźwiękowe.

System Park-Out Assist pomaga kierowcom podczas wyjazdu z równoległego miejsca parkingowego. Po wybraniu przez kierowcę prawej lub lewej strony do wyjazdu, system odpowiednio obraca kołem kierownicy, natomiast kierowca kontroluje pedałuj gazu 
i hamulca.

Ford unowocześnił również popularny system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który w razie niebezpieczeństwa przygotowuje do działania układ hamulcowy, a jeśli kierowca nie zareaguje, dodatkowo redukuje moment obrotowy silnika i automatycznie uruchamia hamulce, aby zredukować siłę uderzenia. System działa do prędkości 50 km/h, podczas gdy wcześniej granica prędkości wynosiła 30 km/h.

W przypadku poruszających się obiektów wykorzystywany jest system aktywnego hamowania Active Braking. Działa on podobnie, jak Active City Stop, jednak oferuje dużo większy obszar wykrywania innych pojazdów (prędkość jazdy od 8 do 180 km/h), wspierając kierowcę podczas jazdy z wysokimi prędkościami, na przykład na autostradzie, poprzez wyemitowanie ostrzeżeń 
i w razie konieczności uruchomienie układu hamulcowego.

Nowością w Fordzie C-MAX jest też inteligentny tempomat, który pozwala na utrzymanie stałej odległości do poprzedzającego pojazdu, nawet wówczas, gdy ten pojazd jedzie wolniej, niż wynosi prędkość zaprogramowana przez prowadzącego Forda C-MAX. W sytuacjach, 
w których inteligentny tempomat nie może być aktywowany, prowadzący może skorzystać 
z nowego systemu Distance Alert and Indication, który pozwala ustawić preferowany dystans do pojazdu jadącego z przodu. Jeśli Ford C-MAX zbliży się do poprzedzającego auta, system wyemituje wizualne ostrzeżenie w trzech kolorach - szarym, żółtym i czerwonym (w zależności od odległości).

Lepsza łączność dzięki systemowi SYNC 2
Nowy Ford C-MAX jest wyposażonym w system SYNC 2. Opracowany przez Forda zaawansowany system komunikacji obejmuje 8-calowy kolorowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowany system kontroli głosowej, zapewniający łatwiejsze sterowanie funkcjami systemu audio, nawigacji, klimatyzacji oraz kompatybilnych telefonów komórkowych.

Nawigacja satelitarna zintegrowana z systemem SYNC 2 jest wspierana przez firmę HERE dostarczającą mapy i oferuje podzielony wyświetlacz z wyszczególnionymi skrzyżowaniami, funkcją odczytywania na głos nazw ulic, widokiem 3D skrzyżowań na autostradzie i ciekawych miejsc oraz przewodnikiem Michelin.

SYNC 2 pozwala użytkownikowi na łatwiejsze wprowadzanie wskazówek nawigacyjnych, 
a ponadto oferuje możliwość odtworzenia utworów muzycznych wskazanego artysty, a także 
w razie potrzeby znajdzie i wyświetli listę pobliskich restauracji, a następnie wyznaczy trasę dojazdu.

„Opracowany przez nas system SYNC 2 jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a dodatkową jego zaletą jest płynne przełączenie z obsługi poprzez ekran dotykowy na komendy głosowe”, powiedział Christof Kellerwessel, główny inżynier, Electronic and Electrical Systems Engineering, Ford of Europe. „Dzięki nowemu układowi kierowcy mogą sterować większą liczbą pokładowych urządzeń, niż do tej pory, bez potrzeby odrywania wzroku od drogi i rąk od kierownicy”.

Mocne, wydajne i dynamiczne
Nowy Ford C-MAX i Ford Grand C-MAX oferują niższą emisję CO2 i zostały po raz pierwszy wyposażone w standardowy układ Auto Start Stop instalowany w modelach z silnikami benzynowymi EcoBoost oraz jednostkami wysokoprężnymi TDCi o pojemności 2 litrów. Wariant, w którym wprowadzono największe modyfikacje ma emitować nawet o 20 procent mniej dwutlenku węgla.

Nowy Ford C-MAX będzie dostępny z nowym, oszczędnym silnikiem benzynowym 1,5 l EcoBoost (150 KM oraz 182 KM) oraz z nową jednostką wysokoprężną 1,5 l. TDCi rozwijającą 95 lub 120 KM. Ponadto, pięciomiejscowy Ford C-MAX będzie oferowany w wersji ECOnetic emitującej zaledwie 99 gramów CO2 na kilometr, natomiast w gamie nadal dostępne będą warianty z wielokrotnie nagradzaną jednostką EcoBoost o pojemności 1 litra o mocy 100 i 125 KM.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2014 roku ponad 25 procent modeli Ford C-MAX sprzedanych w Europie** było wyposażonych w benzynowy silnik EcoBoost 1,0 litra, który 
w tym roku już trzeci raz z rzędu został nagrodzony tytułem „Międzynarodowy Silnik Roku”.

Nowy silnik Diesel o pojemności 1,5 l. i mocy 120 KM ma być nawet o 6 procent bardziej wydajny ekologicznie od silnika Diesel 1,6 l, którego zastępuje, przy jednoczesnym wzroście mocy maksymalnej o 5 KM. Z kolei przeprojektowany silnik wysokoprężny o pojemności 2,0 l. ma emitować o 20 procent mniej zanieczyszczeń i rozwijać o ponad 4 procent wyższą moc.
Czytany 2623 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.