Hybrydowy Ford Mondeo już w naszym salonie!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Hybrydowy Ford Mondeo już w naszym salonie!
Nowy Ford Mondeo jest pierwszym modelem Forda typu Hybrid Electric Vehicle produkowanym w Europie w najnowocześniejszej fabryce w Walencji (Hiszpania) obok modeli z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.
Ford Mondeo Hybrid uzupełnia europejską gamę modelową Forda, idąc w ślady siostrzanego modelu Ford Fusion Hybrid, który odniósł duży sukces w Stanach Zjednoczonych. Firma Ford jest obecnie drugim największym producentem aut hybrydowych w USA.

Podobnie jak Ford Fusion Hybrid, Ford Mondeo Hybrid wykorzystuje benzynowo-elektryczny układ hybrydowy trzeciej generacji, który w wielu sytuacjach drogowych oferuje zalety napędu elektrycznego, a jednocześnie odznacza się zasięgiem i wszechstronnością auta z tradycyjnym silnikiem spalinowym.

Układ hybrydowy wykorzystuje dwa silniki elektryczne - jeden wspiera jednostkę benzynową w przekazywaniu napędu do kół, a drugi zapewnia ładowanie akumulatora litowo-jonowego 1,4 kWh zlokalizowanego za tylnymi siedzeniami. Zastosowany w Fordzie Mondeo system elektryczny o wysokim napięciu odpowiada standardom z zakresu żywotności, jakie Ford stosuje w przypadku tradycyjnych silników spalinowych i przekładni.

W trybie elektrycznym Ford Mondeo Hybrid może rozpędzić się maksymalnie do 135 km/h, natomiast połączenie specjalnie opracowanego silnika benzynowego o pojemności 2 litrów pracującego w cyklu Atkinsona z układem elektrycznym pozwala wygenerować 187 KM mocy. Średnie zużycie paliwa wynosi w tym przypadku 4,2 l/100 km, a emisja CO2 a to 99 g/km*.

Kierowcy mogą również wykorzystać interface Smartgauge, który pozwala monitorować
i zarządzać parametrami ekologicznymi auta oraz umożliwia obniżenie zużycia paliwa i energii. Dostępna jest na przykład funkcja Brake Coach, zachęcająca prowadzącego do stopniowego wytracania prędkości, co ma na celu odzyskiwanie większej ilości energii.

„Zastosowanie w nowym Fordzie Mondeo benzynowo-elektrycznego układu napędowego oznacza, że kierowca może eksploatować auto w taki sam sposób, jak model z tradycyjnym silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Nowego Forda Mondeo Hybrid uruchamia się w taki sam sposób, tak samo się go tankuje i tak samo prowadzi,” powiedział Thomas Zenner, kierownik, Electrification Engineering, Ford of Europe. „Nabywca tego modelu może jedynie nauczyć się bardziej oszczędniej jazdy poprzez zmianę swoich nawyków za kierownicą, w czym pomoże Smartgauge.”

Wydajność dodatkowo zwiększa elektryczne wspomaganie układu kierowniczego EPAS, opracowana przez Forda bezstopniowa przekładnia oraz specjalny system sterowania. Ford Mondeo Hybrid działa bez napędu pomocniczego silnika, co pozwoliło w znaczącym stopniu ograniczyć opór. Klimatyzacja jest zasilana elektrycznie, podobnie jak układ chłodzenia silnika i układ podciśnieniowy. Z kolei szybsze nagrzewanie kabiny pasażerskiej zapewnia nowy system odzyskiwania ciepła z gazów wylotowych.
Czytany 2826 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.